Felsefeciler birbirine girdi: ‘Zavallı Gramsci, kimlerin eline düştü’

Felsefe profesörü Doğan Göçmen ile yazar Dücane Cündioğlu sosyal medya üzerinden birbirine girdi… “Dücane Cündioğlu’nun felsefe hakkında söylediği her şey düzeltilmeye muhtaç” diyen Doğan Göçmen, “Bir başka Celal Şengör vakası” derken, Cündioğlu, Prof. Göçmen için “felsefe cizviti” ifadelerini kullandı. İslami gelenekten gelen Cündioğlu, marksist filozof Antonio Gramsci’yi anarak, “Zavallı Gramsci, kimlerin eline düştüğünü görüp şimdi mezarında ters dönmüş olmalı” dedi.

Prof. Dr. Doğan Göçmen sosyal medya hesabından şunları yazdı: “Dücane Cündioğlu’nun felsefe hakkında söylediği her şey düzeltilmeye muhtaç. Bir başka Celal Şengör vakası. Herkes bildiği konularda konuşsa yazsa daha az bilgi kirliliği olacak.”

Dücane Cündioğlu ise Doğan Göçmen’in paylaşımını alıntılayarak şunları yazdı:

“Doğan bey, bilmem bilir misiniz, ‘zırva tevil götürmez’ diye bir söz vardır. halinize pek uyuyor. resmen zırvaladınız ve hala utanmadan şimdi üstünü sıvamaya çalışıyorsunuz. kimse hakkında, “felsefe hakkında söylediği her şey düzeltilmeye muhtaç” denmez, denemez. üstelik ahlaken değil, mantıken denemez.

Bir felsefeci henüz yolun başındayken ‘genel’ ile ‘tümel’ arasında ayrım yapmayı öğrenir. ‘genellikle/çoğunlukla insanlar çıkarcıdır’ demekle ‘tüm insanlar çıkarcıdır’ önermeleri arasındaki farkı hocalarınız size öğretmedi mi? genel yargılarda bile biraz boşluk bırakmak, istisnaları gözetmek, böylelikle müfteri durumuna düşmekten sakınmaya çalışmak ahlaksal değil, düşünsel namusun belirtisidir. zeka mantarlaşmaya görsün, insanı en çirkin duyguların buyruğuna köle eder. umarım birgün özgürleşmeyi başarırsınız.

Not: zavallı gramsci, kimlerin eline düştüğünü görüp şimdi mezarında ters dönmüş olmalı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x